Platba na 3 splátky a bez navýšení!

10 nejúčinnějších cviků pro růst svalů: Kompletní průvodce - část 7 Bicepsový zdvih

7. Bicepsový zdvih s činkou (Barbell curls)

Vítejte v dalším díle našeho  průvodce pro začátečníky, kteří si nejsou jistí správným provedením základních cviků. Postupně vám představujeme 10 nejúčinnějších cviků pro růst svalů, jako jsou například dřepy s činkoudeadlift, pull-upsbench-press, leg-press a další. Bicepsový zdvih s činkou, známý také jako barbell curls, je jedním z nejúčinnějších cviků pro růst svalů v oblasti paží. Tento klasický cvik je oblíbený mezi sportovci všech úrovní, protože nabízí skvělou možnost izolovaně posilovat biceps. V této sekci se podíváme na popis cviku, jeho provedení, zapojené svalové skupiny, důležitost bicepsových zdvihů pro růst paží a tipy na provedení a bezpečnost.

svalnatý mladý muž zvedá činku


Popis cviku a jeho provedení:

Bicepsový zdvih s činkou je jednoduchý, ale efektivní cvik zaměřený na posilování bicepsu. Provedení tohoto cviku začíná tím, že si stoupnete rovně s nohama v šíři ramen a činku držíte obouruč před tělem. Dlaně by měly být otočeny směrem ven a ruce by měly být rovné.

Následně zvednete činku směrem k hrudi, aniž byste pohybovali lokty. Lokty by měly zůstat pevně u těla a paže by měly být stále natažené. Zvedání činky provádějte pomalu a kontrolujte pohyb, abyste maximalizovali napětí ve svalech. Když dosáhnete vrcholu pohybu, zadržte na chvíli a poté pomalu spusťte činku zpět do výchozí pozice. Myslete i na výběr vhodného oblečení na cvičení.

mladý muž v oblečení na cvičení


Svalové skupiny, které cvik zapojuje:

Hlavním cílem bicepsových zdvihů s činkou je posilování bicepsu (dvojhlavého svalu pažního), který se nachází na přední straně paže. Tento cvik také zapojuje další svaly, jako jsou předloktí a ramenní svaly, které pomáhají stabilizovat pohyb.

svalnatý mladý muž s činkou v posilovně

Důležitost bicepsových zdvihů pro růst paží:

Bicepsový zdvih s činkou je zásadní pro růst svalů paží, protože izoluje a zaměřuje se na biceps brachii. Tento cvik pomáhá zlepšit sílu a vytrvalost v oblasti paží, což je důležité pro celkovou funkčnost horní části těla. Navíc, silnější bicepsy mohou zlepšit výkon v dalších cvicích, jako jsou bench press nebo pull-ups.

Tipy na provedení a bezpečnost:

1. Udržujte pevnou a stabilní pozici: Při provádění bicepsových zdvihů s činkou je důležité udržovat pevnou a stabilní pozici. Nohy by měly být v šíři ramen a záda rovná. Tímto způsobem minimalizujete riziko zranění a zlepšíte efektivitu cviku.

2. Zaměřte se na správnou techniku: Správná technika je klíčová pro účinnost tohoto cviku. Při zvedání činky se ujistěte, že lokty zůstávají u těla a paže jsou natažené. Zvedání činky by mělo být pomalé a kontrolujte pohyb.

3. Dýchejte správně: Při provádění bicepsových zdvihů s činkou je důležité správně dýchat. Nadechněte se při spouštění činky a vydechněte při zvedání činky směrem k hrudi.

4. Postupně navyšujte zátěž: Aby byl cvik účinný, je důležité postupně navyšovat zátěž. Začněte s menší váhou a postupně ji zvyšujte, jakmile se vaše síla a vytrvalost zlepší.

5. Nepřehánějte to: Při provádění bicepsových zdvihů s činkou je důležité nepřehánět to s váhou nebo počtem opakování. Přetížení může vést k zranění a snížit efektivitu cviku.


Závěrem, bicepsový zdvih s činkou je jedním z nejúčinnějších cviků pro růst svalů paží. Správným provedením a dodržováním tipů na bezpečnost můžete maximalizovat výsledky a minimalizovat riziko zranění. Pro optimální růst svalů, dodržujte dostatečný příjem bílkovin ve stravě. Doplňky stravy vybírejte pečlivě, dbejte na kvalitu používaných surovin a snadnou vstřebatelnost proteinů.

protein s vanilkovou příchutí

syrovátkový protein s příchutí sušenek

syrovátkový protein s příchutí čokolády

Doporučené produkty7