Platba na 3 splátky a bez navýšení!

10 nejúčinnějších cviků pro růst svalů: Kompletní průvodce - část 8 Tricepsový tlak

Tricepsový tlak (Tricep dips)

Vítejte v dalším díle našeho  průvodce pro začátečníky, kteří si nejsou jistí správným provedením základních cviků. Postupně vám představujeme 10 nejúčinnějších cviků pro růst svalů, jako jsou například dřepy s činkoudeadliftpull-upsbench-press, leg-press a další. Tricepsový tlak, známý také jako triceps dips, je jedním z nejúčinnějších cviků pro růst svalů paží. Tento cvik se zaměřuje především na triceps, ale zapojuje také další svalové skupiny, jako jsou ramena a hrudník. Tricepsový tlak je oblíbený mezi sportovci a fitness nadšenci, protože je jednoduchý na provedení a nabízí vynikající výsledky.

mladý muž cvičící na hrazdě


Popis cviku a jeho provedení:

Tricepsový tlak má mnoho možností obměn, můžete ho provádět s činkami, na hrazdě nebo se na dvou pevných opěrkách ve stejné výšce. My jsme dnes vybrali verzi na hrazdě nebo s dvěma pevnými opěrkami. Provedení cviku začíná tím, že se chytnete hrazd nebo opěrek a zaujmete pozici s rovnými pažemi a nohama zkříženými za vámi. Poté pomalu pokrčte lokty a spusťte tělo dolů, dokud nedosáhnete úhlu 90 stupňů mezi pažemi a předloktím. V této pozici zastavte pohyb a poté se silou tricepsu zatlačte tělo zpět do výchozí pozice. Další varianty tohoto oblíbeného cviku, vám představíme v některém z dalších článků.

mladý muž cvičí na hrazdě


Svalové skupiny, které cvik zapojuje:

Hlavní svalovou skupinou, kterou tlak zapojuje, je triceps brachii, který se nachází na zadní straně paže. Kromě tricepsu cvik zapojuje také deltový sval (ramenní sval) a svaly hrudníku, které pomáhají stabilizovat tělo během pohybu.


Význam tricepsových tlaků pro růst paží:

Tricepsový tlak je důležitý pro růst svalů paží, protože cílí na triceps, který tvoří dvě třetiny objemu paže. Silný triceps je nejen esteticky přitažlivý, ale také zlepšuje výkon ve sportech a každodenních činnostech, které vyžadují sílu horních končetin. Navíc tricepsový tlak pomáhá zlepšit stabilitu ramen a zvýšit celkovou sílu horní části těla. Myslete také na vhodné oblečení při cvičení.


Tip na provedení a bezpečnost:

1. Ujistěte se, že jsou vaše hrazdy nebo opěrky pevné a stabilní před zahájením cviku.
2. Při provádění tricepsových tlaků se snažte udržet tělo co nejblíže k hrazdám nebo opěrkám, aby byl pohyb co nejefektivnější.
3. Při spouštění těla dolů se snažte udržet lokty co nejblíže k tělu, což pomáhá zaměřit se na triceps a minimalizovat zapojení ostatních svalových skupin.
4. Zastavte pohyb, jakmile dosáhnete úhlu 90 stupňů mezi pažemi a předloktím, abyste zabránili nadměrnému zatížení ramen a loktů.
5. Při zvedání těla zpět do výchozí pozice se soustřeďte na stlačení tricepsu a udržení pevného jádra pro lepší stabilitu.
6. Pokud jste začátečník nebo máte potíže s provedením tricepsových tlaků, můžete použít asistovaný stroj nebo gumový odporový pás, který vám pomůže zvládnout správnou techniku a postupně zvyšovat sílu.


Tricepsový tlak je jedním z nejúčinnějších cviků pro růst svalů paží a jeho pravidelné zařazení do tréninkového plánu vám pomůže dosáhnout silnějších a větších paží. Nezapomeňte na správnou techniku a bezpečnostní pokyny, abyste maximalizovali výsledky a minimalizovali riziko zranění. Vhodné doplňky stravy vám pomohou vyrovnat hladiny minerálních látek, o které díky intenzivním tréninkům přicházíte.

Doporučené produkty7