Platba na 3 splátky a bez navýšení!

Co by jste měli vědět o syrovátkovém proteinu

Proteiny nejsou všechny stejné, mají různě dlouhé řetězce aminokyselin. Bílkoviny se v těle rozkládají na aminokyseliny, proto čím kratší řetězec aminokyselin v bílkovině je, tím snadněji se tráví a vstřebává. Protože vaše svaly jsou tvořeny bílkovinami, měli byste tělu dodávat bílkoviny, pokud chcete zesílit, budovat svalovou hmotu a také pokud chcete zhubnout. Bílkoviny se skládají z aminokyselin, konkrétně z různých řetězců aminokyselin. BCAA a glutamin jsou pro svaly obzvláště důležité, proto je dobré na tyto dvě aminokyseliny nezapomínat. Vybírejte kvalitní proteiny bez balastních látek v té nejvyšší kvalitě jako jsou například izoláty od firmy BioTech USA.

proteinový prášek


PROČ JE DOBRÉ UŽÍVAT PROTEIN?

Syrovátkový protein je základním doplňkem stravy, který používají sportovci, protože vyživuje tělo, ale také neobsahuje žádné zbytečné živiny. Budování svalů by bez něj bylo velmi pomalé, protože je obtížné přijmout množství bílkovin z masa, které je pro rozvoj svalů potřebné. Pokud se však syrovátkový protein užívá ve formě koktejlu, je snadno stravitelný, rychle se vstřebává a má ideální aminokyselinové složení pro budování svalů. Proto mají proteiny Biotech vysoký obsah BCAA i  L-Glutaminu.

žena si dávkuje protein


Během tréninku dochází k mikro-poraněním a vaše svaly zahajují proces regenerace, který vyžaduje jako základ stravu s vysokým obsahem bílkovin. Po tréninku je tělo obzvláště vyhladovělé, chtělo by okamžitě zahájit proces regenerace spolu s adaptací a přípravou na další výzvu. Proto je velmi důležité konzumovat rychle vstřebatelné živiny, aby se tento proces spustil co nejdříve. Během 30-60 minut po tréninku může tělo účinně přijímat živiny a využívat je k budování svalů. Tomu se říká anabolická (budovatelská) brána.

Je také základním prvkem nízkosacharidových diet, protože syrovátkový proteinový doplněk stravy správného složení neobsahuje zbytečné kalorie.


SYROVÁTKOVÝ PROTEINOVÝ IZOLÁT, KONCENTRÁT NEBO HYDROLYZÁT

Ze syrovátky se vyrábějí 3 typy proteinů, a to syrovátkový koncentrát, izolát a hydrolyzát. Každý z nich obsahuje odlišný podíl bílkovin, sacharidů, tuků a laktózy, který závisí na způsobu zpracování syrovátky. Jednotlivé rozdíly si vysvětlíme na následujících řádcích.

 Izolát syrovátkové bílkoviny (WPI):
Obsahuje 90–95 % bílkovin a minimální podíl laktózy (někdy dokonce žádnou) a sacharidů. Syrovátkový izolát dokáže tělo rychle absorbovat a je ideálním řešením při redukci hmotnosti. Je vhodné ho zařadit před tréninkem nebo po něm. Jedná se o jeden z nejrychleji a nejefektivněji vstřebatelných zdrojů bílkovin z komplexních zdrojů aminokyselin, protože izolát se skládá z krátkých řetězců aminokyselin, které se mohou vstřebávat rychleji než pomaleji vstřebatelné zdroje bílkovin. Jsou užitečné nejen proto, že se vstřebávají extrémně rychle, ale také proto, že čisté izoláty obvykle neobsahují laktózu.

Syrovátkový proteinový koncentrát (WPC):
Jedná se o nejrozšířenější formu syrovátkové bílkoviny. Lze ji vyrábět snadněji než izoláty, protože nevyžaduje různé filtrační procesy, obsahuje však o něco více tuku, cukru a laktózy. Obsahuje 70–80 % bílkovin. Zbývající podíl je tvořen laktózou, tukem a sacharidy. Syrovátkový koncentrát je základní formou proteinu a ze všech syrovátkových proteinů nejlépe chutná. Je vhodný pro začínající sportovce, ale také pro všechny, kdo chtějí svoji stravu obohatit o bílkoviny. Výhodný je také cenově a má velmi flexibilní použití, lze ho totiž použíti po tréninku, ale i případně jako proteinový snack mezi jídly.

Hydrolyzovaná syrovátková bílkovina (WPH):
Obsahuje 80% - 90 % bílkovin a méně než 1 % laktózy a tuků. Je nejdražší, ale zároveň nejkvalitnější podobou syrovátkového proteinu. Díky rychle vstřebatelným peptidům má anabolický účinek. Je to výborný proteinový doplněk před tréninkem, ale i po něm.


KOLIK BÍLKOVIN BYSTE MĚLI KONZUMOVAT?

Pokud chcete budovat svaly, doporučují se 2 g bílkovin na každý kg vaší tělesné hmotnosti. Během diety můžete přijmout až 3 gramy bílkovin na každý kg vaší tělesné hmotnosti, abyste si svaly udrželi. Toto množství musí být rozloženo do celého dne a nezapomeňte ho odečíst od množství bílkovin, které přijmete ve vaší stravě.

syrovátkový protein v odměrce


KDY BYSTE MĚLI PŘIJÍMAT BÍLKOVINY?

  1. Ráno po probuzení, kdy tělo ukládá zásoby rychleji - přimíchejte si do ovesné kaše jednu porci syrovátkového proteinu.
  2. Po tréninku: dopřejte svým svalům po každém tréninku rychle vstřebatelný proteinový koktejl.
  3. Jako odpolední svačinu si ho vychutnáte místo nějakého nezdravého jídla a navíc vám pomůže rozvinout vysoko proteinovou dietu.
  4. Před spaním můžete svalům po celou noc dodávat správnou výživu pomocí pomalu vstřebatelných bílkovin, abyste zabránili rozpadu svalů.

JSTE CITLIVÍ NA LAKTÓZU?

Mnoho lidí se bojí užívat proteinové koktejly, protože trpí intolerancí laktózy, ale čisté syrovátkové proteinové izoláty a hydrolyzáty laktózu neobsahují, takže se u nich žádné nepříjemné příznaky neprojevují. Pokud někdo trpí nesnášenlivostí laktózy, lze samozřejmě bílkoviny dodávat i z rostlinných zdrojů. Vhodnou variantou jsou veganské proteiny ONNIT z čistě rostlinných zdrojů.

Veganský protein z rostlinných zdrojů


NÁHRADA JÍDLA PROTEINOVÝM PRÁŠKEM

Většina proteinových prášků dnes obsahuje přidané vitaminy, minerály a aminokyseliny a ně které z nich dělají plnohodnotné jídlo. Je třeba vzít v úvahu, že lidský žaludek je primárně stavěný na pevná jídla, proto byste z tekutých koktejlů měli pokrýt pouze 50 % své denní potřeby bílkovin. Zbývajících 50 % by mělo pocházet z libového masa (např. kuřecí prsa, krůtí prsa), luštěnin, mléčných výrobků a ryb.

maso a další zdroje proteinu


Doporučené produkty7