Platba na 3 splátky a bez navýšení!

20 důvodů, proč začít běhat

Existuje mnoho důvodů, proč vyběhnout, počínaje zdravými kostmi až po mentální bonusy. Zde je 20 z nich a pokud začnete běhat, jistě další objevíte sami. Nejdřív bychom, ale rádi zdůraznili, že milujeme posilování a tvrdé tréninky boxu, ale výhody běhu jsou nesporné, a proto doporučujeme občas vyměnit boxerské rukavice a činky za běžecké boty. Za nový sportovní počin, který jistě obohatí vaší tréninkovou rutinu, se můžete odměnit treba novými boxerskými rukavicemi Fairtex.

Boxerské rukavice

boxerské rukavice Fairtex

boxerské rukavice Fairtex


1. Běhání vám prodlouží život

Běžci žijí déle než ti, kteří neběhají. Ve studii Archives of Internal Medicine vědci sledovali přibližně 1 000 dospělých (ve věku 50 let a více) po dobu 21 let. Výsledek studie nebyl vůbec překvapivý, z běžců stále žilo 88 %, zatímco neběžců žilo pouhých 66 %. Pádný argument, nemyslíte?

Senior protahující se před během


  2. Běhání vás může dostat do „rauše“

  Pozor! Běžecké opojení je skutečné: Stále více výzkumů ukazuje, že když běháme, náš mozek vyplavuje endokanabinoidy, molekuly podobné konopí, které udržují běžce šťastné - a závislé.


  3. Běhání nevyžaduje dojíždění

  Cesta do gymu a z něj vám zabere nějaký čas. Ale běhat můžete začít hned jakmile vyjdete ze dveří.. Bez ztráty času.


  4. Běhání vám může pomoci získat vitamín D

  Všichni to víme, lidské tělo získává většinu vitaminu D ze slunečního záření. Ale protože lidé tráví veškerý čas v místnosti, no, však víte, jak to chodí. Běhání venku vám může pomoci zvýšit jeho hladinu a odvrátit tak riziko deprese, předcházet cukrovce 2. typu a posílit kosti.

  Muž běžící v západu slunce


  5. Běhání spaluje velké množství kalorií

  Průměrný hodinový posilovací trénink v posilovně spálí asi 300 kalorií. Při typickém hodinovém běhu se spálí zhruba dvojnásobek.


  6. Běhání nevyžaduje mnoho vybavení

  Pokud máte boty, šortky a tričko, můžete vyrazit. To se o mnoha jiných trénincích říct nedá.


  7. Běhat můžete kdekoliv

  Ve městě, v lese, na chodníku, po stezce... Nejste omezeni prostorem, vy si volíte, kam a kde poběžíte. Běhání vás dostane mnohem dál než za čtyři stěny tělocvičny.

  Pár běží v lese


   8. Běhat můžete kdykoliv

   Chodníky nejsou nikdy zavřené. Ať už si chcete zaběhat třeba ve dvě hodiny odpoledne nebo ve dvě ráno, můžete se do toho pustit.


   9. Váš pes může běhat s vámi

   Máte psa? Všimli jste si jakou má z pohybu radost? Budete na tom stejně a ještě k tomu ho důkladně vyvenčíte.

   Pár venčí svého psa při běhu


   10. Běhání posiluje srdce

   Běh je především aerobní sport. Tím, že trénuje aerobní metabolismus vašeho těla, posiluje vaše srdce a zároveň snižuje klidovou tepovou frekvenci, krevní tlak a hladinu cholesterolu.


   11. Běhání posiluje kosti

   Na rozdíl od každého jiného aerobního tréninku, který můžete absolvovat v posilovně, je běh vysoce zátěžový, což znamená, že spolu se svaly zatěžuje a přetváří i vaše kosti. Během snížíte riziko osteoporózy.


   12. Běhání vás udělá vytrvalce

   Běhání buduje houževnatost a psychickou odolnost, která se promítá do všech oblastí vašeho života. Pokud budete dodržovat svůj běžecký plán, budete lépe připraveni překonávat životní výzvy, které vám přijdou do cesty.

   Starší a mladší muž při běhu


   13. Běhání zahání nachlazení

   Pokud se začínáte cítit nemocní, lehký 30minutový běh může stimulovat imunitní systém a pomoci tak zahnat nachlazení dříve, než se stihne projevit. V mnoha studiích je prokázáno, že běhání zvyšuje imunitu.


   14. Běhání je ideální pro jakoukoli úroveň kondice

   Do olympijského vzpírání se asi jen tak nevrhnete. Ale můžete se jednoho rána probudit a rozhodnout se jít poprvé běhat.


   15. Běhání je meditativní

   Běh může být časem, kdy se můžete věnovat jen sami sobě a svým vlastním myšlenkám.


   16. Běhání není nikdy stejné

   Můžete si ho zpestřit mnoha způsoby, od běhání do kopců, běhy v plném tempu, intervalové až po střídání běžeckých tras. Záleží jen na vás a na vší momentální náladě.

   Běžící muž


   17. Jste stvořeni k běhání

   Běh je nejlepší trénink, protože je to nejzákladnější lidská forma cvičení, při které využíváte vlastní tělo, váhu a dvě nohy, abyste se poháněli vpřed. Je to tak funkční trénink, že už to lépe snad ani nejde.


   18. Běhání zlepšuje náladu a koncentraci

   Když pomineme běžecké opojení, běhání může pomoci vaší náladě po celý den. Například jedna švýcarská studie z roku 2012 zjistila, že běhání po dobu pouhých 30 minut každé ráno po dobu tří týdnů výrazně zlepšilo kvalitu spánku zkoumaných osob, stejně jako jejich náladu a úroveň koncentrace v průběhu celého dne. A pro ještě lepší udržení koncentrace a pozitivní nálady doporučujeme využívat vhodnou suplementaci. ONNIT nabízí výrobky vhodné pro sportovce.

   Onnit doplňky stravy

   ONNIT new mood doplňky stravy


   19. Běhání je záminkou pro konzumaci sacharidů

   A to nejen celozrnné "zdravé" sacharidy. Mluvíme o rafinovaných těstovinách, bílém chlebu a sušenkách. Jednoduché, rychle působící sacharidy jsou pro běžce nejlepším palivem a jejich strategické navýšení vám může pomoci lépe běhat a rychleji se zotavit.


   20. Posiluje kolena

   Ne, běh nezničí vaše kolena. Dělá přesný opak. Výzkum Lawrence Berkeley National Laboratory ukazuje, že běh (dokonce i maraton!) snižuje riziko vzniku osteoartrózy kolen. Je to možná proto, že běh zvyšuje přísun živin do chrupavky v koleni a zároveň posiluje vazy v okolí kloubu.


    

   Doporučené produkty3