Platba na 3 splátky a bez navýšení!

10 nejúčinnějších cviků pro růst svalů: Kompletní průvodce - část 10 Výpony lýtka

10. Výpony lýtka (Calf raises)

Zvedání lýtka je jedním z nejúčinnějších cviků pro růst svalů v oblasti dolní části nohou. Tento cvik je zaměřen na posílení a zvýšení objemu lýtek, které jsou často opomíjené svalové skupiny. V této sekci se podrobně podíváme na provedení zvedání lýtka, svalové skupiny, které tento cvik zapojuje, jeho význam pro růst lýtek a tipy na bezpečné provedení.


Popis cviku a jeho provedení:

Zvedání lýtka je jednoduchý, ale velmi účinný cvik, který může být prováděn jak ve stoji, tak i v sedě. Pro začátek si stoupněte na rovný povrch s nohama v šíři ramen. Chodidla by měla být pevně na zemi a kolena mírně pokrčená.

Nyní se pomalu zvedněte na špičky nohou, co nejvýše to jde, a poté se stejně pomalu vraťte zpět do výchozí pozice. Během celého pohybu by měla být váha těla rozložena rovnoměrně mezi obě nohy a záda by měla zůstat rovná. Cvik můžete provádět s vlastní tělesnou hmotností nebo s činkami v rukou pro zvýšení zátěže.


Svalové skupiny, které cvik zapojuje:

Zvedání lýtka primárně zaměřuje na dvě hlavní svalové skupiny v oblasti dolní části nohou - gastrocnemius a soleus. Gastrocnemius je velký sval, který dává lýtku jeho charakteristický tvar a je zodpovědný za silové pohyby, jako je skákání nebo běh. Soleus je menší sval, který leží pod gastrocnemiem a pomáhá stabilizovat kotník a udržet rovnováhu.

Pořiďte si chránič na zuby s patentovaným, inovativním způsobem chránění zubů SISU.

chrániče zubů se sportovními doplňky


Význam tohoto cviku pro růst lýtek:

Lýtka jsou často opomíjenou svalovou skupinou, ale jejich posílení a zvýšení objemu má řadu výhod. Silnější lýtka mohou zlepšit sportovní výkon, pomoci při prevenci zranění a zlepšit estetiku celkového vzhledu nohou. Zvedání lýtka je jedním z nejúčinnějších cviků pro dosažení těchto cílů, protože izoluje a zaměřuje se přímo na svaly lýtek.


Tip na provedení a bezpečnost:

Při provádění výponu lýtka je důležité dodržovat několik zásad, aby byl cvik co nejúčinnější a bezpečný. Především je důležité provádět pohyb pomalu a kontrolovaně, což zajistí správné zapojení svalů a minimalizuje riziko zranění. Dále se ujistěte, že váha těla je rovnoměrně rozložena mezi obě nohy a že záda zůstávají rovná během celého pohybu.

Pokud jste začátečník, můžete se při cvičení držet zdi nebo opory pro lepší stabilitu. Jakmile získáte sílu a zlepšíte rovnováhu, můžete přejít na provádění cviku bez opory nebo s činkami v rukou pro zvýšení zátěže.

Tento cvik je základním cvikem pro růst svalů v oblasti dolní části nohou. Jeho pravidelné zařazení do tréninkového plánu vám pomůže posílit lýtka, zlepšit sportovní výkon a dosáhnout vyváženého a esteticky přitažlivého vzhledu nohou.


Zapomeňte na sjíždějící nepadnou oblečení, které vám narušuje trénink. Oblečení francouzské značky PRiDEorDiE je navrhováno, aby zůstalo na svém místě i přitom nejtvrdším tréninku. A navíc, jeho jedinečný design, vás nepřestane bavit.

Doporučené produkty7