Platba na 3 splátky a bez navýšení!

Zařiď si doma vlastní MMA tělocvičnu

Na první pohled by mělo být vybudování domácí tělocvičny pro MMA nebo jiné bojové sporty poměrně jednoduché. Není potřeba velké množství vybavení, alespoň v porovnání s volnočasovými centry s velkým množstvím kardio a posilovacích strojů. Nicméně je nutné při zařizování tělocvičny dodržet určitá pravidla.

První předpoklad je dostatek místa. Musíte mít dostatek prostoru pro vybavení. Pokud ho máte, můžete se pustit do samotného vybírání vybavení. 

Podlaha

Rohože budou velkým problémem a pravděpodobně i velkým výdajem. Volit můžete z několika možností, první a finančně nejnáročnější volbou mohou být žíněnky o síle 40 mm. Výhodou těchto žíněnek je, že umožňují trénink takedownů, poskytují lepší ochranu při pádu. Jejich nevýhodou je jednoduše cena.  Další možností jsou puzzle pěnové dlaždice. Jejich výhoda je, že se dají jednoduše po každém tréninku rozebrat a odebrat z prostoru, na kterém by mohly překážet. Na druhou stranu jsou však tenké, a proto rychle stárnou. Pokud jste se rozhodli pro puzzle podlahu, je možné zvážit použití podložky, pro prodloužení její životnosti.

Těžké pytle

Při výběru pytle bude záležet na tom, jakému bojovému stylu dáváte přednost. U MMA lze předpokládat alespoň nějaké údery, proto bude zapotřebí kvalitní těžký pytel nebo dva. Pokud jste omezeni prostorem, volte jeden pytel o délce 150cm. Důvodem je jeho univerzálnost. Tento pytel využijete na box, kickbox, klinč, a dokonce ho po odepnutí lze použít na podlaze k nácviku technik boje na zemi. Dále můžete volit mezi velkým množstvím pytlů v různých velikostech a typech dle vašich preferencí. 

U pytlů může vzniknout problém s jejich zavěšením. Pokud máte to štěstí, že máte doma ve stropech silné trámy, můžete zavěsit pytel pouze pomocí řetězů. Ale u většiny moderních budov budete potřebovat držák do stropu a správné kování. Držáky, které lze zakoupit v obchodech se sportovním vybavením, nemusí být kvalitní a mohou se při montáži zlomit.  Pokuste se raději sehnat silnější verze používané ve stavebnictví.  Ceny kování se často liší, ale v tomto bodě opravdu nešetřete. 

Chrániče a rukavice

Dalšími položkami, které bezpochyby využijete jsou chrániče holení, bandáže a v neposlední řadě dobré boxerské rukavice. Vyhněte se nákupu levného nekvalitního vybavení, může se vám totiž stát, že je budete muset během několika měsíců měnit. Například chrániče holení Yokkao, jsou testovány a doporučovány thajskými profesionálními fightery. Také rukavice Cleto Reyes stojí za zmínku, právem patří mezi nejlepší boxerské rukavice na světě, při nošení přilnou na ruce jako druhá kůže. Pečlivě vybírejte správné velikosti, pokud si nebudete jistí, nechte si od prodejce poradit, případně přeměřit jednotlivé velikosti. Myslete na vaši bezpečnost, protože aby vás vybavení chránilo, musí vám dobře sedět. 

Oblečení 

I při výběru oblečení přihlédněte k typu bojového umění, které preferujete. Pokud je vaším favoritem např. MMA budete potřebovat maximální rozsah pohybu, zvolte proto vhodné kraťasy. Materiály vybírejte vzdušné, schopné odvádět pot. A jen v dobře padnoucím a kvalitním tričku se budete cítit v pohodě.  

Ostatní vybavení

Máte tedy vyřešenou podlahu, pytle, chrániče, rukavice a jste oblečení. A co dál? Do každé tělocvičny i té domácí patří několik ketlbellů, ty vám umožní širokou škálu cviků s dynamickými váhami. A pokud vám to rozpočet a prostor dovolí, bude se vám bude hodit olympijská tyč a 100 kg volných závaží.