Platba na 3 splátky a bez navýšení!

Komplexní cviky versus izolované cviky. Jak zvolit optimální tréninkový přístup?

Při tvorbě efektivního tréninkového programu je klíčové pečlivě vybrat vhodnou kombinaci cviků, která vám pomůže dosáhnout vašich fitness cílů. Dva hlavní přístupy, které se často používají, jsou komplexní cviky a izolované cviky. Obě tyto metody mají své výhody a důležité místo ve vašem tréninkovém režimu. V následujícím článku se podrobněji podíváme na rozdíly mezi nimi a jak je můžete začlenit do svého tréninkového plánu pro optimální výsledky.


KOMPLEXNÍ CVIKY

Komplexní cviky jsou cviky, které zapojují více svalových skupin a kloubů současně. Jsou zaměřeny na rozvoj celkové síly, koordinace a funkčnosti těla. Při provádění komplexních cviků dochází k synergii mezi různými svalovými skupinami, což vede ke zvýšenému energetickému výdeji a stimulaci svalů na celém těle. To může přispět k rychlejšímu rozvoji svalové hmoty a celkového výkonu.

muž cvičí s činkou


Příklady komplexních cviků:

 • Dřepy a výpady. Při těchto cvicích se procvičí celá dolní polovina těla a zapojí se i hluboký stabilizační systém (HSS).
 • Bench Press či kliky. Zde je zaměření na horní polovinu těla.
 • Mrtvý tah. Procvičí se víceméně celé tělo.
 • Kliky na bradlech. Procvičí se triceps, spodek prsou a hluboký stabilizační systém
 • Shyby, přítahy velké činky v předklonu, nebo veslování. Zde se procvičí šířka a hloubka zad, zadní ramena, biceps, mezilopatkové svaly, trapézy, HSS.

Mladý muž cvicí kliky


Tyto cviky vyžadují koordinaci a stabilitu, protože zapojují vícero svalových skupin současně. Navíc podporují produkci hormonu růstu a stimulují centrální nervový systém, což může vést k celkovému zlepšení kondice a síly.

VÝHODY KOMPLEXNÍCH CVIKŮ:

 1. Celkový rozvoj síly a výkonu: Komplexní cviky zapojují více svalových skupin a kloubů současně. Tím podporují celkový rozvoj síly, výkonu a funkčnosti těla.

 2. Větší energetický výdej: Díky zapojení většího počtu svalových skupin komplexní cviky zvyšují energetický výdej. To může přispět k vyššímu spalování kalorií a podpoře redukce tělesného tuku.

 3. Funkční trénink: Komplexní cviky často simuluji pohyby, které používáme ve sportu nebo v každodenním životě. To znamená, že trénink s komplexními cviky přináší funkční přínosy a lepší přenositelnost na běžné aktivity.

NEVÝHODY KOMPLEXNÍCH CVIKŮ:

 1. Vyšší nároky na techniku: Komplexní cviky vyžadují správnou techniku provedení a lepší koordinaci. Nenaučíte-li se je správně provádět, může to zvýšit riziko poranění.

 2. Vyšší fyzická náročnost: Kvůli zapojení většího množství svalů a kloubů jsou komplexní cviky fyzicky náročnější než izolované cviky. To může být výzvou pro začátečníky nebo jedince s omezenou fyzickou kondicí.

IZOLOVANÉ CVIKY

Na druhé straně izolované cviky jsou zaměřeny na specifické svalové skupiny. Tyto cviky se soustředí na izolaci konkrétního svalu nebo skupiny svalů, což umožňuje důkladnější zatížení a práci na detailním rozvoji. Izolované cviky jsou často používány kulturisty a osobami, které chtějí zdůraznit určité partie svalů nebo dosáhnout lepší definice.

mladý muž s činkou


.Příklady izolovaných cviků:

 • Peck Deck - při tomto cviku se procvičí prsní svaly.
 • Kick Back - triceps.
 • Předkopávání. Procvičí se přední strana stehen - kvadricepsy.
 • Zakopávání. Zadní strana stehen - hamstringy
 • Bicepsový zdvih na lavici - biceps.
 • Tricepsové stahování horní kladky - triceps.
 • Výpony v sedě - lýtka.
 • Rozpažování v sedě. Střední deltové svaly - ramena.

Je důležité si uvědomit, že oba typy cviků mají své místo ve správně sestaveném tréninkovém programu. Komplexní cviky by měly tvořit základ vašeho tréninku a měly by se provádět na začátku cvičebního bloku, když jsou svaly ještě čerstvé. Tyto cviky pomáhají vytvářet silný základ a zlepšovat celkovou sílu a výkonnost. Mohou být také součástí funkčního tréninku, který simuluje pohyby používané ve sportu nebo každodenním životě.

mladý muž cinkami


Izolované cviky by se měly používat jako doplňkové cviky na konci tréninku nebo po komplexních cvicích. Tím, že se zaměřují na specifické partie svalů, mohou pomoci posílit a vypracovat konkrétní svaly nebo problematické oblasti těla. Jejich použití může být také vhodné při rehabilitaci zranění, kdy je třeba zaměřit se na konkrétní svalové skupiny a obnovit jejich funkci.

VÝHODY IZOLOVANÝCH CVIKŮ:

 1. Zaměření na specifické svalové skupiny: Izolované cviky umožňují koncentrovanou práci na konkrétních svalových skupinách. To může pomoci při jejich zesílení, vypracování a zdůraznění.

 2. Detailní rozvoj svalů: Díky zaměření na specifické partie svalů mohou izolované cviky pomoci rozvíjet určité svaly a vytvářet vyvážený a estetický vzhled těla.

 3. Rehabilitace zranění: Izolované cviky mohou být efektivní při rehabilitaci zranění. Pomáhají posílit oslabené svalové skupiny a obnovit jejich funkci.

NEVÝHODY IZOLOVANÝCH CVIKŮ:

 1. Omezený energetický výdej: Izolované cviky zapojují pouze jednu svalovou skupinu, což znamená nižší energetický výdej ve srovnání s komplexními cviky. To může omezit spalování kalorií a celkový funkční rozvoj těla.

 2. Menší funkční přínos: Izolované cviky se zaměřují na izolaci specifických svalových skupin a nenapodobují běžné pohyby v každodenním životě. To znamená, že jejich přínos pro celkovou funkčnost a výkonnost těla může být omezený.


Při tvorbě tréninkového plánu je také důležité brát v úvahu individuální cíle, fyzickou kondici a zkušenosti. Pokud je vaší cílem získat celkovou sílu a zlepšit funkčnost těla, je vhodné dát přednost komplexním cvikům. Pokud se zaměřujete na kulturistiku nebo definici svalů, měli byste začlenit izolované cviky a soustředit se na konkrétní partie.

Nezapomeňte také sledovat svůj pokrok, postupně zvyšovat zátěž a věnovat dostatečnou pozornost správné technice provedení cviků. Je také důležité dávat svému tělu čas na regeneraci a odpočinek. Kvalitní spánek, strava bohatá na živiny a správné zotavení jsou klíčové pro dosažení optimálních výsledků. Tri-Creatin Malate vám pomůže dosáhnout nejlepších výsledků.

Creatin tri malate


Kombinace komplexních cviků a izolovaných cviků vám umožní dosáhnout optimálního rozvoje svalové síly, definice a celkové kondice. Buďte flexibilní a přizpůsobte svůj tréninkový program svým individuálním potřebám a cílům pro dosažení nejlepších výsledků. Ať už se rozhodnete pro komplexní cviky, izolované cviky nebo jejich kombinaci, nezapomeňte na správnou techniku provedení a vytrvalost ve svém tréninku. S pevným základem, správným přístupem a vytrvalostí se můžete posunout blíže k dosažení svých fitness cílů.

Tyto produkty se vám mohly hodit:

Pánské bavlněné tričko s barevným motivem na hrudníku

pánské bavlněné černé tričko

Pánské MMA šortky

Doporučené produkty8