Platba na 3 splátky a bez navýšení!

10 nejúčinnějších cviků pro růst svalů: Kompletní průvodce: část 2 - Deadlift

Část 2: Mrtvý tah (Deadlift)

Vítejte v dalším díle našeho  průvodce pro začátečníky, kteří si nejsou jistí správným provedením základních cviků. Postupně vám představujeme 10 nejúčinnějších cviků pro růst svalů, jako jsou například dřepy s činkou, pull-ups, bench-press, leg-press a další. Mrtvý tah patří mezi nejúčinnější a nejpopulárnější cviky pro růst svalů a zlepšení celkové síly těla, stejně jako dřep, kterému jsme věnovali 1 článek této serie. Tento komplexní cvik je oblíbený nejen mezi kulturisty, ale také mezi sportovci různých disciplín, kteří hledají způsob, jak zlepšit svou výkonnost a zvýšit svou sílu. V této sekci se podrobně podíváme na mrtvý tah, jeho provedení, zapojené svalové skupiny a význam tohoto cviku pro růst svalů.

muž cvičí s velkou činkou


Popis cviku a jeho provedení:

Mrtvý tah je cvik, který se provádí se činkou nebo s jednoručními činkami. Jeho hlavním cílem je posílit dolní část těla, zejména hýždě, stehna a záda. Provedení mrtvého tahu začíná tím, že si stoupnete k čince tak, aby byla ve výši vašich kotníků. Následně se předkloníte v pase a pokrčíte kolena, abyste mohli uchopit činku oběma rukama. Důležité je udržet záda rovná a hlavu ve směru dopředu.

Při zvedání činky se soustřeďte na to, abyste tlačili paty do země a zároveň zvedali hrudník a boky. Během celého pohybu by měla být činka co nejblíže vašemu tělu. Jakmile dosáhnete vzpřímené polohy, stiskněte hýždě a zpevněte břišní svaly. Poté opatrně spusťte činku zpět k zemi, aniž byste přitom prohýbali záda.


Svalové skupiny, které cvik zapojuje:

Mrtvý tah je komplexní cvik, který zapojuje velké množství svalových skupin. Mezi hlavní zapojené svaly patří:

1. Hýždě (gluteus maximus)
2. Stehna (quadriceps)
3. Zadní strana stehen (hamstrings)
4. Zádové svaly (erector spinae)
5. Břišní svaly (rectus abdominis)

zubní chránič vytvarovany a nevytvarovaný


Význam mrtvého tahu pro sílu a růst svalů:

Mrtvý tah je jedním z nejlepších cviků pro růst svalů a zlepšení celkové síly těla. Díky tomu, že zapojuje velké množství svalových skupin, je tento cvik ideální pro zvýšení hmotnosti a objemu svalů. Navíc mrtvý tah pomáhá zlepšit držení těla, což je důležité pro prevenci zranění a zlepšení výkonnosti v jiných sportech.


Tip na provedení a bezpečnost:

Aby byl mrtvý tah účinný a bezpečný, je důležité dodržovat několik zásad:

1. Udržujte záda rovná během celého cviku. Prohýbání zad může vést k poranění.
2. Tlačte paty do země a soustřeďte se na zvedání hrudníku a boků.
3. Držte činku co nejblíže tělu, aby nedošlo k nepřirozenému namáhání kloubů.
4. Zvolte vhodnou váhu činky, kterou zvládnete správně zvednout a spustit bez rizika zranění.
5. Pokud jste začátečník, doporučuje se začít s jednoručními činkami nebo s prázdnou činkou, abyste si osvojili správnou techniku.


Mrtvý tah je skvělý cvik pro růst svalů a zlepšení celkové síly těla. Dodržujte správnou techniku a bezpečnostní pokyny, abyste dosáhli co nejlepších výsledků a minimalizovali riziko zranění. Pro udržení optimálního růstu svalů doporučujme udržet správnou hranici příjmu bílkovin. Proteiny Biotech nejen že skvěle chutnají, ale také poskytnou maximální možnou vstřebatelnost. 

nativní syrovátkový protein

Nativní syrovátkový protein biotech USA


Doporučené produkty4