Platba na 3 splátky a bez navýšení!

Nejlepší cviky pro silná záda a ramena

V tomto článku najdete:

Cviky s vlastní váhou pro silná záda a ramena

Kettlebelly: Ideální nástroj pro posilování horní poloviny těla

Plank: Efektivní cvik pro stabilizaci páteře a posílení ramen

Mrtvý tah neboli deadlift

Pull-ups: Nezbytný cvik pro rozvoj síly ve zdech a pažích

Cviky s vlastní váhou pro silná záda a ramena

Pro posílení zad a ramen existuje mnoho cviků, které lze provádět pouze s vlastní váhou těla. Jedním z nejúčinnějších cviků pro zpevnění zad jsou kliky. Kliky aktivují celé horní tělo, zejména ramena, hrudník a záda. Při správném provedení kliků se zapojí i svaly břišního pasu, což pomáhá udržet stabilitu těla.

Dalším skvělým cvikem pro posílení zad a ramen je prkno neboli plank. Tento cvik je velmi efektivní při posilování středu těla a stabilizaci páteře. Prkno také pomáhá rozvíjet sílu v rukou, ramenech a zádech. Pro maximální účinek je důležité udržovat správnou polohu těla během celé doby provádění cviku. Cviky s vlastní váhou jsou skvělým způsobem jak si posilnit zada a ramena bez nutnosti nákupu drahých fitness pomůcek či nástrojů. A hlavně největším jejich benefitem je aktivace středu těla, který je zásadní pro všechny druhy cvičení. Protože bez pevného středu těla bude vždy tělo v disbalanci.

mladý muž cvičí plank


Kettlebelly: Ideální nástroj pro posilování horní poloviny těla

Kettlebelly jsou skvělým nástrojem pro posilování horní poloviny těla. Díky jejich tvaru umožňují efektivní cvičení různých svalových skupin v těchto oblastech a zároveň poskytují stabilizaci a rovnováhu během cvičení. S kettlebelly lze provádět mnoho různých cviků, které pomohou posílit svaly zad a ramen a zlepšit celkovou sílu horní části těla. Kettlebell lze využiít stejným způsoben jako jednoruční činky. Tyto cviky zaměřené na horní polovinu těla pomohou posilovat svaly zad, ramen i tricepsů a přispívají k lepšímu držení těla. Kettlebelly tak nabízejí širokou škálu možností pro efektivní trénink horní části těla bez nutnosti složitého vybaven ífitnes centra.


Mrtvý tah neboli deadlift

Jak na správné provedení tohoto cviku se dočtete zde. Deadlift bývá spojován flavně s posílením stehen, hamstringů a zadku. Nicméně tento jednoduchý avšak velmi účinný cvik při správném provedení perfektně zaciluje i na další svaly. U mtrvého tahu se rozvíjejí zádové svaly, vzpřimovače páteře i trapézy, ale také přední a zadní strana stehen a hýžďové svaly. Je to jednoduše komlexní cvik, který pomáhá zlepšit stabilitu vašeho těla a zvyšuje vaši sílu a tím pomáhá předejít zraněním nejen při sportovních aktivitách.

Mladá žena cvičí s činkou


Plank: Efektivní cvik pro stabilizaci páteře a posílení ramen

Plank je jedním z nejúčinnějších cviků pro posílení páteře a ramen. Tento statický cvik spočívá v udržování těla ve vzporu na předloktích a špičkách nohou, což aktivuje hluboké svaly břicha a zad. Plank není jen skvělý pro posilování jádra, ale také pomáhá stabilizovat páteř a zlepšit držení těla. Pravidelné provádění planku může vést k lepšímu postavení těla, snížení bolesti zad a prevenci poranění páteře. Navíc tento cvik dokonale zapojuje svaly ramen, které jsou důležité pro správnou funkci horní části těla. Doporučuje se začít s krátkými intervaly planku a postupně je zvyšovat, aby se dosáhlo maximálního efektu na posilování páteře a ramen.Teorii o správném provedení planku najdete v našich dalších článcích např. zde. 

Mladá žena cvičí plank doma


Pull-ups: Nezbytný cvik pro rozvoj síly ve zádech a pažích

Pull-upy jsou jedním z nejúčinnějších cviků pro posílení svalů ve dveřích a pažích. Tento cvik je skvělým způsobem, jak rozvíjet sílu a vytrvalost v horní části těla. Pull-upy zapojují široké spektrum svalových skupin, včetně zadního deltového svalu, trapézových svalů, bicepsu a brachialis (tzv. ohýbač lokte). Pravidelné provádění pull-upů může vést k lepšímu držení těla, snadnějšímu pohybu a celkovému zlepšení fyzické kondice.

Pro správnou techniku provedení pull-upu je důležité udržovat rovnou páteř a aktivovat střed těla. Pohyb by měl být řídce kontrolovaný bez použití prudkých trhnutí nebo houpání se na hrazdě. Začátečníci by mohli začít s podporovanými pull-upy pomocí gumových pásek nebo asistenta, aby postupně posilovali své svaly a zdokonalovali techniku provedení tohoto náročného cviku. S pravidelným tréninkem lze dosáhnout pozoruhodného pokroku ve výkonu pull-upů a posilnit tak svou horní polovinu těla efektivněji než jinými cviky na silné záda a ramena. Jak na provedení tohoto cviku se odčtete v našem průvodci zde


Doporučené produkty4