Platba na 3 splátky a bez navýšení!

Hlavní důvody, proč zařadit mrtvý tah do cvičebního plánu

V tomto článku najdete:

Posiluje a formuje celé tělo

Zlepšuje stabilitu páteře a prevenci zranění

Stimuluje růst svalové hmoty

Spalování kalorií i po skončení tréninku

Vynikající výsledky ve fyzickém vzhledu, síle a kondici

Posiluje a formuje celé tělo

Tento cvik se zaměřuje především na dolní část těla, konkrétně na hýžďové svaly, hamstringy a kvadricepsy. Při správném provedení mrtvého tahu jsou tyto svaly intenzivně zapojeny a posilovány. Díky tomu dochází k vytvoření pevných a silných stehen, zlepšení stability páteře a prevenci protahování zadní strany stehna.

Mrtvý tah totiž není pouze izolovaný cvik pro nohy, ale také komplexní pohyb zapojující horní část těla. Biceps brachii, trapezius, deltoidy i široký sval zad jsou nuceny pracovat společně s dolními končetinami při zdvihu váhy ze země. To vede ke zlepšení celkové síly a vytrvalosti těla.Zařazením mrtvého tahu do svého cvičebního plánu si tak zajistíte efektivitu tréninku a posílení celého těla. Tento cvik je vhodný pro muže i ženy, kteří chtějí dosáhnout pevných svalů, zlepšit svou postavu a zvýšit výkonnost ve sportovních aktivitách. Pamatujte však na správnou techniku provedení a postupné navyšování váhy, abyste minimalizovali riziko zranění.

Mladá žena cvičí mrtvý tah


Zlepšuje stabilitu páteře a prevenci zranění

Při správném provedení tohoto cviku dochází k aktivaci hlubokých stabilizačních svalů, které jsou klíčové pro udržení správného postavení páteře. Pravidelný trénink mrtvého tahu tak pomáhá předcházet bolestem zad a dalším problémům spojeným se špatnou stabilitou páteře.

Tento cvik totiž posiluje nejen svaly zad, ale i další důležité partie jako jsou hýžďové svaly, hamstringy či břišní svalstvo. Díky tomu se celkově zvyšuje síla a stabilita celého těla, což snižuje riziko úrazu při pohybu nebo sportování. Mrtvý tah je proto vhodný jak pro profesionální sportovce, tak i pro rekreační cvičence, kteří chtějí pevnou a odolnou páteř bez bolestivých komplikací.


Stimuluje růst svalové hmoty

Tento komplexní cvik zapojuje velké množství svalových skupin, včetně zad, stehen, hamstringů a břišních svalů. Při správném provedení mrtvého tahu dochází k aktivaci celého těla a následnému rozvoji síly a stability. Díky tomu se podporuje růst svalové hmoty na celém těle, což přispívá k vybudování silného a esteticky pohledného fyzického vzhledu. Během tohoto cviku dochází ke značnému stresu na centrální nervovou soustavu a také na endokrinní systém. To má za následek uvolňování hormonálních látek, jako je testosteron a hormon růstu (HGH), které jsou klíčovými faktory pro regeneraci tkání a budování svalové hmoty. Stimulace produkce hormonu růstu pomocí mrtvého tahu tak představuje efektivní prostředek pro maximalizaci potenciálu růstu svalové hmoty a dosažení výrazných výsledků při tréninku.


Spalování kalorií i po skončení tréninku

Spalování kalorií i po skončení tréninku je jedním z hlavních důvodů, proč zařadit mrtvý tah do cvičebního plánu. Mrtvý tah je komplexní cvik, který zapojuje velké množství svalových skupin a vyžaduje vysokou energetickou náročnost. Díky tomu dochází k intenzivnímu spalování kalorií nejen během samotného cvičení, ale také po jeho ukončení.

Po dokončení tréninku se tělo dostává do stavu nazývaného "afterburn effect" neboli efekt poporodního spalování kalorií. Během tohoto období dochází k navýšenému metabolismu a pokračujícímu spalování energie i bez fyzické aktivity. Mrtvý tah přispívá ke zvyšování bazálního metabolismu, což znamená, že tělo spáluje více kalorií i v klidu.

Dalším faktorem ovlivňujícím spalování kalorií po skončení tréninku je tzv. EPOC (excess post-exercise oxygen consumption) neboli nadbytek spotřebovaného kyslíku po cvičení. Tento proces nastane poté, co jsme provedli nějakou formu fyzické aktivity a naše tělo se snaží obnovit rovnováhu. EPOC zvyšuje energetickou spotřebu a spalování kalorií i po skončení tréninku, což přispívá k celkovému úbytku tělesné hmotnosti a formování postavy. Zařazením mrtvého tahu do cvičebního plánu tak můžeme dosáhnout efektivnějšího spalování kalorií jak během samotného tréninku, tak i v následujícím období.


Vynikající výsledky ve fyzickém vzhledu, síle a kondici

Tento cvik se zaměřuje na dolní část těla, zejména na hýžďové svaly, hamstringy a kvadriceps. Pravidelné zařazení mrtvého tahu do cvičebního plánu pomáhá posilovat tyto svalové skupiny a zlepšit jejich definici.

Díky mrtvému tahu dochází k aktivaci velkých svalových skupin současně, což má pozitivní vliv na celkovou sílu a vytrvalost. Cvik také stimuluje růst svalů, což přispívá ke zvýšení objemu a pevnosti svalu. V důsledku toho se postupně formuje atletický fyzický vzhled. Při správném provedení cviku jsou tyto partie zapojeny jako stabilizátory pohybu, což napomáhá k lepšímu držení těla a prevenci bolesti zad.Celkově lze říci, že zařazením mrtvého tahu do svého cvičebního plánu dosáhnete vynikajících výsledků ve fyzickém vzhledu, síle a kondici. Tento cvik je vhodný pro muže i ženy bez ohledu na jejich úroveň fitness. Je však důležité dbát na správnou techniku provedení a postupně zvyšovat zátěž, aby se minimalizovalo riziko zranění.

Mladý svalnatý muž cvičící s velkou činkou


Doporučené produkty7